Stříbro jako investice s malým rizikem

Zájem o investice do stříbra stoupá stejně, jako v posledních letech zájem o nákup investičního zlata. Někdo se do podobných možností uložení peněz hrne bezhlavě, jiný se k nim staví obezřetně. Jako v každém jiném investování platí i zde dvě hlavní zásady – mít znalost toho, do čeho se chystáte investovat a být připraveni na možnost ztráty, neboť výnosnost investice v budoucnosti není založena na ziscích z minulosti.
neražený kov

Co byste měli vědět o investičním stříbře?

Investiční stříbro si lze koupit v několika formách. Pro toho, kdo chce, aby investice hezky vypadala, a má sběratelské sklony, může si pořídit sady investičních mincí. Ten kdo si chce jen uložit stříbro do trezoru, se zaměří na stříbrné slitky a při větší investici na cihly. Vše opatřeno certifikátem a kupováno pouze od společností, které působí na trhu dlouhodobě a mají dobrou pověst. Tím snížíte riziko nákupu padělků na minimum a vyhnete se tak případným soudním sporům.
Zásadní otázkou je, zda je stříbro opravdu tak dobrým investičním artiklem, jak je v současné době prezentováno. Odpověď není jednoduchá, protože jako každá investice i tato je riziková.
stříbrné šperky
Klady investice do stříbra: stříbro patří mezi drahé kovy, je široce využitelné nejen ve šperkařství a uměleckém průmyslu, ale především v moderních technologiích, zdravotnictví, optických reflexních materiálech atd. a dle dostupných znalostí jsou jeho nerostné zásoby omezené a nároky na těžbu velké.
Zápory investice do stříbra: investiční stříbro se snadno koupí, ale hůře prodá a z hlediska pár let je prodej ztrátový, v dlouhodobém horizontu se předpokládá růst ceny stříbra, ale to se může změnit, pokud by byla objevena nová metoda jeho těžby nebo bylo v elektronice nahrazeno levnějším třeba uměle vyrobeným materiálem.
Po shrnutí všech argumentů však patří tato investice k těm méně rizikovým a jistě dlouhodobým. Pokud by však zakoupené stříbro opravdu mělo přinést zisk, museli byste ho prodat až za desítky let, tak, aby byl výnos vyšší než 21%, neboť oproti zlatu podléhá u nás nákup i prodej stříbra dani z přidané hodnoty, která se může kdykoliv změnit v závislosti na politické situaci.