Zrušili vám let? Kde se to stává nejčastěji?

Nová studie společnosti Airhelp však ukazuje, že v některých evropských zemích je větší pravděpodobnost zpoždění letu než jinde. Největší hříšníci jsou Německo a Spojené království.
Britské noviny The Sun uvedly, že Německo vyhrálo „soutěž“ v počtu zpožděných a zrušených letů v minulém roce. Až 167 420 spojů přistavěli k bráně později, než měli a 14 040 letů se nakonec z různých příčin vůbec neuskutečnilo. Tyto vadné lety představují 28,8 % ze všech 630 000 letů, které přilétaly a odlétaly ze země.
Na druhém místě neslavného žebříčku skončila Velká Británie. Země dokonce zaznamenala největší nárůst pozdních a zrušených letů, oproti loňsku zde míra zpožděných či zrušených cest vzrostla o 86 %. Více než 175 000 plánovaných letů se vůbec neuskutečnilo nebo letadla vzlétla později, tento počet představuje 25 % všech letů.

muž čekající na letišti.jpg

Další hříšníci

Francie se umístila na třetím místě, následuje Španělsko a Itálie.
Rok 2018 je tak nejhorším v ohledu leteckých problémů. Nedochvilnost a rušení letů způsobují časté stávky zaměstnanců letišť či leteckých společností, nedostatek pilotů i špatné počasí. V souvislosti s očekávaným Brexitem odborníci předpovídají do roku 2024 ještě další zhoršení situace.

muž v letadle sedící.jpg

Co dělat, když se to stane vám?

Abyste měli nárok na kompenzaci, je nutné splnit několik podmínek:

  • Jaká je délka zpoždění letu.
  • Jestli let spadá do regulace EC 261/2004.

Kompenzace se pak odvíjí od více faktorů, jako je vzdálenost mezi vaší a cílovou destinací, a kvůli jakým okolnostem došlo ke zpoždění.
Na kompenzaci máte nárok, pokud jste se do cílové destinace dostali o více než 3 hodiny později, než bylo plánováno. Pokud váš let nespadá pod regulace EU, odvíjí se odškodnění dle podmínek dopravce či podmínek země, odkud dopravce pochází.
Získat odškodnění nemusí být jednoduchý proces, a při zrušeném či zpožděném letu můžete využit služeb zrušení letu ClaimCloud. Mají 95 % úspěšnost a platíte pouze v případě úspěchu.