Bolestivá a mocná zbraň


Žihadlo je bolestivá a mocná zbraň různých druhů hmyzu. Někteří však bodnou a v zápětí za to zaplatí životem. Pokud se stanete obětí žihadla, kousnutí vás může pěkně bolet až několik dní. Ovšem takové bodnutí může mít i blahodárný vliv na lidský organismus. K čemu žihadlo tento hmyz vlastně potřebuje?
včely na květině
Nejdříve vás varují

Včely, vosy, sršni a čmeláci – to je hmyz, který každý z vás zná. Bodnutí jejich žihadlem není vůbec příjemná věc. Obsahuje totiž chemické látky, kterými onen hmyz odpuzuje predátory. Štípnutí je bolestivé a způsobuje otoky a zčervenání, či jiné reakce vašeho těla. Je proto nutné bodnutí hmyzem ihned ošetřit. Než však hmyz bodne, své okolí varuje svým výrazným barevným vzhledem. Žlutá a oranžová barva v kombinaci s černou jasně značí „NEDOTÝKEJ SE MĚ!“

VČELA

Včely opylují miliony květů, a domů přinesou spoustu materiálu, ze kterého se vyrábí med. Jsou to obětavé pracantky, které z úlu vylétnou až desetkrát za den. Jejich žihadlo je opatřeno protisměrnými ostny, kvůli kterým žihadlo zůstane uvíznuté v těle oběti, kde se z něho jed dostává do rány. Samotná včela po bodnutí umírá. Včelí bodnutí je sice bolestivé, ovšem vědci zjistili, že je také léčivé, a tak se dnes využívá pro léčbu revmatismu či artritidy.

VOSA

Vosa sice není tak užitečná jako včela, přesto si i ona zaslouží vaší pozornost. Loví totiž mouchy a jiný hmyz, který usmrtí svými kusadly či žihadlem. Své žihadlo však může použít, kolikrát chce. Bolestivý jed mají jen samičky.

ČMELÁK

Také čmeláci mají žihadla, ovšem jen jejich matky a dělnice. Ty však používají pouze k ochraně jejich hnízda. Bodnout mohou také opakovaně, a jejich kousnutí je mnohem bolestivější než od včely či vosy.
včela s pylem
SRŠEŇ

Sršeň je taková přerostlá vosa, která často neútočí – pouze v případě, napadnete-li jejich hnízdo. Svým žihadlem může útočit několikrát, a jeho bodnutí je nejbolestivější, i když je mnohem méně jedovaté než to včelí.