Chyceni v síti

Představte si, že byste najednou neměli možnost se kdykoliv připojit na internet. Potřebujete platit účty, pracovat, hledat informace, ale protože už jste zvyklí všechno tohle řešit přes internet v telefonu, který máte neustále v kapse, přizpůsobili jste tomu i svůj život a nemáte čas chodit se složenkami na poštu. Pracovat rukama už taky nejde, protože vaše práce je ve virtuálním světě, jedničky a nuly. Už vlastně ani pořádně nevíte, kde koupit noviny – ve chvíli výpadku sítě byste se tedy ocitli úplně odříznutí od aktuálního dění.
počítačová kriminalita
Možná je tahle myšlenka trochu utopická, ale přesto si myslím, že by měl takový výpadek nehezký dopad. Auta, domácnosti, obchody, firmy, nebo různé instituce, všichni jsou na internetu závislí. Ve chvíli, kdy by přestal fungovat, věřím tomu, že lidem přeskočí a stane se něco ošklivého. Představte si jen sebe, když vám doma na hodinu vypadne internet. Pocit k zbláznění, nemám pravdu? A teď si to zkuste představit v mnohem větším měřítku, třeba celosvětovém. Lidé by se museli spolehnout jen sami na sebe, na svojí hlavu, bez neomezené studny informací, jakou nabízí třeba Google. A na to už nejsou zvyklí.
muž u pc
Je to jen spekulace, zamyšlení se nad tématem, ale o tom je tento článek. Na chvilku se zastavte, přemýšlejte nad tím. Až pojedete na dovolenou, zkuste nechat telefon s notebookem doma. Na týden se odřízněte od virtuálního světa, užívejte si to, že jste tady a teď a nesnažte se prostřednictvím internetu být “všude“. Celkem nemyslitelná představa, že? Čím si vyfotím fotky z dovolené? Jak si je uložím, když se offline nedostanu na cloudové úložiště, nebo na instagram? Inu, až jednou ta síť opravdu navždy spadne, cloud nám bude k ničemu, v podstatě přestane existovat, stejně jako ty miliardy fotek na instagramu. Zkuste na to být připraveni a znovu se naučit žít mimo síť.