Rostoucí ceny elektřiny: jak ušetřit

U elektrických zařízení jako chladničky, sporáky nebo pračky byste měli věnovat pozornost třídě s vysokou energetickou účinností a nízkou spotřebou. Existuje také potenciál úspor u osvětlení tím, že umožňuje spotřebitelům automaticky ovládat činnost přes časovače.
ovládání domu mobilem

Majitelé domů mohou jít o krok dále pomocí fotovoltaického systému elektřiny. Majitelé buď dodávají solární energii do veřejné elektrické rozvodné sítě, nebo ji spotřebují v domácnosti. Obvykle je kombinace obou těchto variant výhodná. Nicméně fotovoltaický systém je zpočátku velkou investicí. Doba návratnosti je průměrně 15 let.

Jak inteligentní domácí technologie pomáhají šetřit energií

Eliminace zbytečné spotřeby energie? Inteligentní domov optimalizuje využití světla a elektroniky, čímž zvyšuje energetickou účinnost domova.

samostatná žárovička

Co je chytrý domov?

Takzvané inteligentní domácí technologie transformují váš dům / byt na inteligentní domov digitálním propojením stávajících zařízení v domácnosti. Světlo, žaluzie, televize nebo pračka mohou být regulovány podle potřeby. To nejen zvyšuje komfort bydlení, ale také činí vaše obydlí bezpečnější a energeticky účinnější. Uživatelé mohou pohodlně ovládat systém prostřednictvím aplikace na svém smartphonu nebo tabletu – z domova nebo na cestách. Dokonce i systémy s hlasovým ovládáním jsou již na trhu.

 

Jak můžete inteligentně řídit spotřebu energie?

V domácnosti existuje řada mocných žroutů energie, jako jsou lampy nebo elektrické spotřebiče. Zařízení Smart Home umožňují jejich ovládání. Přepínatelné zásuvky lze ovládat pomocí časovače nebo pomocí aplikace a mohou tak zapínat a vypínat zařízení. Instalací bezdrátově ovládaných lamp mohou majitelé regulovat osvětlení prostřednictvím svého mobilního telefonu. Takzvaný skupinový okruh spojuje televizi, herní konzoli nebo DVD přehrávač a vypíná je jediným kliknutím. Ještě účinnější je bezdrátová zásuvka. To měří spotřebu energie připojených zařízení a vypíná je, pokud běží v pohotovostním režimu příliš dlouho.

 

Co byste měli dávat pozor při zřizování inteligentního domu?

Každý systém závisí na všeobecných podmínkách. Například každý, kdo staví nové vybavení, může použít kabelové řešení pro automatizaci celé domácnosti. V tomto případě je samozřejmou volbou kompletní systém od jednoho výrobce. Cenově dostupnější a vhodnější pro ty, kteří chtějí digitálně upgradovat svůj domov, je tzv. otevřený systém. Tímto způsobem mohou být rádiové spojeny technologie různých výrobců. Je však důležité se ujistit, že jsou kompatibilní. Pravidelné aktualizace a nastavení firewallu navíc zajišťují ochranu osobních údajů a funkčnost zařízení.