Kde všude lze nasadit vysokotlaké výbojky

Kromě xenonových výbojek, které znají především řidiči motorových vozidel, existují i sodíkové, metalhalogenidové, a rtuťové zdroje. Jejich zastoupení v osvětlování exteriérů stále převažuje nad ostatními typy techniky, zejména halogenovými žárovkami a LED diodovými reflektory. Jejich nespornou výhodou je desítky let zavedená osvědčená technologie výroby, která udržuje cenu těchto výrobků na konkurenceschopné úrovni.
lampa na budově.jpg


Metalhalogenidová výbojka


Tyto speciální výbojky mají i v dnešní době své opodstatnění především jako zdroje pro svítidla v exteriéru. Metalhalogenidové osvětlení je ve srovnání s halogenovými žárovkami přibližně pětkrát účinnější a zhruba s trojnásobnou životností. Mají příznivý index podání barev Ra, který se více blíží dennímu světlu slunečního záření. Další předností je snadná údržba svítidel a poměrně nízké náklady na samotný provoz.

V současné době se s nimi setkáme ve světlech podél silničních tahů, na veřejných prostranstvích, na sportovištích, v obchodních centrech. Výkon osvětlení lze regulovat i pomocí stmívání, které zajistí elektronický předřadník. Vyrábí se v několika typech patic, nejčastěji E27, E40, Rx7s, G12 a PGZ12.
veřejná lampa.jpg


Sodíková výbojka


V průběhu své mnohaleté historie prošly sodíkové vysokotlaké výbojky zátěžovým testem, který potvrdil jejich kvality. Postupně vytlačily své rtuťové předchůdce a v současné době výrazně dominují především ve veřejném pouličním osvětlení. Mají specifický index podání barev Ra = 30, sodíkové páry vyzařují omezené spektrum teplého nažloutlého světla, a to se může jevit částečně jako výhoda, do jisté míry jako záporná vlastnost. Tuto vlastnost kritizují zejména odborníci na dopravu, neboť tlumí reakce řidičů v městském provozu, snižují viditelnost a způsobují nežádoucí únavu.
lampa na ulici.jpg

Jejich výhodou je teplé podání barev v místech, kde pouliční osvětlení nepůsobí rušivě na průběh spánku. Obecně totiž platí, že čím vyšší index Ra, tím více se člověk stává bdělým, a u takového osvětlení špatně usíná, nebo se v noci častěji probouzí.