Pro někoho možná trochu španělská vesnice

V dnešní době je zcela normální, že se v konverzaci mladých lidí objevují odborné, technické a jiné výrazy, kterým starší generace, nebo lidé, nepohybující se ve stejných kruzích, nerozumí. Otázka tedy zní ?
wifi v přírodě

Wi-Fi

Toto slovo zná a používá dnes téměř každý. Jedná se o výraz z oboru informatiky, který popisuje bezdrátovou komunikaci v rámci počítačových sítí. Je využíváno bezlicenčního frekvenčního pásma, což je vhodné pro budování levné, ale výkonné sítě. Výhodou je to, že není nutná instalace kabelů. Zjednodušeně jde o internetové připojení, které je dostupné ve stolních počítačích, notebookách, téměř všech telefonech, tabletech a také „chytrých“ televizích.

To, že připojení funguje, zjistíte díky symbolu, specifickému pro Wi-Fi.

Ukazuje kolísání signálu či jeho úplnou ztrátu. Zprostředkovatelem připojení je router.
vyhledávání na zemi

Myspace

Když se řekne sociální síť, všem hned naskočí Facebook, Instagram nebo Twitter. Do této kategorie spadá i komunitní síť Myspace. Byl založený v roce 2003 ve USA. Na serveru jsou dostupné profily obyčejných lidí, ale také filmařů, hudebníků, herců a podobně. Vlastně je v mnoha ohledech podobný Facebooku, má ale jedinou výjimku. Profil si mohou založit pouze osoby starší 14 let.

Součástí je také Instant Messenger, který slouží k zasílání zpráv, ale umí také informovat o událostech na Myspace, komentářích nebo žádostech o přátelství. Dále nabízí chat, diskusní skupiny, blogy, seznamku a sdílení videí.

HTTP

Hypertext Transfer Protocol. Tři nic moc neříkající slova v angličtině. Odborný překlad zní – internetový protokol, který slouží k výměně hypertextových dokumentů ve formátu HTML, což je značkovací jazyk používaný pro tvorbu webových stránek.

Společně s elektronickou poštou jde o nejvíce používaný protokol, který se zasloužil o obrovský rozmach internetu v posledních letech. Sám o sobě neumožňuje šifrování a zabezpečení dat. K tomu slouží označení HTTPS, které vídáme běžně před internetovou adresou.

Protokol funguje na způsobu dotaz-odpověď. Uživatel pošle serveru dotaz ve formě textu, který obsahuje například informaci o schopnostech prohlížeče nebo označení požadovaného dokumentu. Server pak odpoví v několika řádcích, které popisují výsledek hledaného dotazu.
hesla webu

„Poslední míle“

Tento termín se týká telekomunikace. Jedná se o propojení mezi koncovým bodem telefonní sítě a účastníkem. Koncovým bodem může být například ústředna.

Pojem k nám pronikl z anglosaského prostředí, originální slovní spojení pak zní Last mile. Rozumí se jím účastnické vedení, například telefonní pár, a technologie, která hovor přenáší. Také se k tomu pojí dálkové napájení koncového zařízení. To mohou být třeba podvojné a sériové přípojky.

Nyní se tento pojem používá v datových přenosech. Označuje tak kromě vedení i zesilovače, opakovače signálu, moderny nebo vysílače, které jsou nutné k propojení mezi účastníkem a provozovatelem sítě.