S vozem z autopůjčovny v Praze na vltavskou kaskádu

Přemýšlíte, kam se vydat na výlet z Prahy, aby byl dostatečně atraktivní a zabavil vás i vaše přátele? Máme pro vás tip na jedno místo, které stojí za to zhlédnout v každé roční době. Vltava patří k nejkrásnějším řekám v Evropě, inspiroval se jí i Bedřich Smetana, který ji zařadil v symfonických básních mezi další velikány, jako je město Tábor či bájný vrch Blaník, a my bychom se mohli společně vypravit do míst, která dlouhá staletí zůstávala v přirozené podobě, dokud ji nezměnila kaskáda přehrad.

meandr řeky Vltavy

Vltavská kaskáda – ideální tip na výlet autem

Přehrady na Vltavě zásobují vodou přilehlé okolí, vyrábí se tu elektrická energie, vodní plocha slouží v létě k rekreaci a možná, že si ani vy nenecháte ujít plavbu parníkem z Prahy až k vodní nádrži Slapy. Prozatím ponechme stranou parník a vydejme se na Slapskou přehradu autem z půjčovny auta v Praze. Není to daleko, jízda vám zabere hodinku, dvě a rázem se ocitáte v jedné z nejoblíbenějších rekreačních lokalit v blízkosti hlavního města. Vyplatí se autem projet kolem Rabyně, zastavit se na okamžik na Rabyňské vyhlídce či na vyhlídce Máj, odkud je fantastický výhled na malebné zatopené údolí.

přehrada Lipno I

Máte-li dostatek času, můžete se tu samozřejmě za příhodného počasí koupat, anebo pokračovat dál proti proudu řeky k další přehradě – Kamýk a následně k Orlické přehradě. Tam byste neměli vynechat prohlídku zámku Orlík nad Vltavou a doporučujeme vystoupat na vrchol rozhledny Milada, prohlédnout si Krkavčí skálu a Žďákovský most.

V dalším putování lze pokračovat k soutoku Vltavy s Otavou a zavítat na hrad Zvíkov a odtud to není daleko do Písku. Vltavská kaskáda ovšem začíná na horním toku Vltavy přehradou Lipno a ta je opět považována za vhodné prostředí k rekreaci. Jízda z Prahy na Lipno vám však zabere již několik hodin a máte-li zájem si tento překrásný kout přírody prohlédnout, bude to vyžadovat vícedenní pobyt.